W Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę pogromu Żydów. Do tragicznych wydarzeń doszło 4 lipca 1946 roku. Na cmentarzu żydowskim na Pakoszu duchowni różnych wyznań modlili się w intencji ofiar oraz pokoju w Ukrainie, Polsce, Europie i na świecie. Natomiast spod pomnika „Menora” przy alei IX Wieków Kielc wyruszył Marsz Pamięci. W wydarzeniach uczestniczyli Prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz jego zastępcy Agata Wojda i Marcin Chłodnicki. Wcześniej w samo południe, hołd pomordowanym oddano w miejscu tragicznych wydarzeń przy kamienicy na Plantach.
- Wydarzenia sprzed 76 lat, to trudna historia naszego miasta, o której należy pamiętać. Naszym zadaniem jest edukacja następnych pokoleń, aby pamiętały o istnieniu takiego zagrożenia i aktywnie przeciwstawiały się złu, kłamstwu i manipulacji – powiedział Prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Uroczystości na cmentarzu żydowskim upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 76. lat zorganizowało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Następnie spod pomnika „Menora” przy alei IX Wieków Kielc wyruszył Marsz Pamięci, który przeszedł do Memoriału Sprawiedliwych przy budynku dawnej synagogi i zatrzymał się przy kamienicy przy ul. Planty 7/9, w której w lipcu 1946 r. dokonano mordu na mieszkających tam Żydach.
Uroczystości zakończył koncert muzyki kameralnej w Muzeum Narodowym - Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w wykonaniu wybitnych muzyków polskich i amerykańskich: Neala Brostoffa, Marka Jeżewskiego, Ludmiły Jeżowskiej i Dominika Płocińskiego. Artyści wykonali klasyczne utwory inspirowane motywami żydowskich takich kompozytorów jak Ernest Bloch, Maurice Ravel czy Alexander Krein.
W niedzielę, 10 lipca o godz. 18.30 w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej 54 w Kielcach odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar i sprawców pogromu kieleckiego oraz o pokój i pojednanie.