Kielce jak na dłoni

Kielce jak na dłoni

Kielce to prawie 200-tysięczne miasto będące gospodarczą i turystyczną stolicą województwa świętokrzyskiego. Doskonałe położenie między dwiema stolicami Polski, Krakowem i Warszawą sprawia, że jest to miasto o wysokim potencjale rozwojowym.

Ze względu na wyjątkowe walory geologiczne Kielce są często nazywane „największym muzeum geologicznym pod otwartym niebem”. Obecnie, dzięki wieloletnim staraniom inicjatywy partnerskiej ,,Geopark Świętokrzyski’’, obszar obejmujący gminy Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów, ma szansę uzyskać prestiżowy certyfikat Światowego Geoparku UNESCO. O unikalnych, idealnych dla rozwoju turystyki aktywnej walorach Kielc świadczy też fakt, iż niemal 50% powierzchni miasta stanowią tereny cenne przyrodniczo, w tym 5 rezerwatów przyrody z najpopularniejszym rezerwatem Kadzielnia. To właśnie na Kadzielni można zjechać jedną z najdłuższych w Polsce, bo mierzącą ponad 500 metrów tyrolką oraz zwiedzić liczący 140 metrów długości system jaskiniowy. Natomiast w sezonie letnim w Amfiteatrze na Kadzielni można wziąć udział w jednym z licznych koncertów.

Ze względu na ukształtowanie terenu Kielce są także idealnym miejscem do uprawiania kolarstwa. Przez miasto przebiega kilka tras rowerowych na czele z najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce Green Velo. W zimie, w Kielcach i najbliższej okolicy, można również pojeździć na nartach. Na wielbicieli białego szaleństwa czeka bowiem 7 nowoczesnych, naśnieżonych stoków narciarskich wraz z niezbędnym zapleczem. Wśród licznych obiektów muzealnych polecanych do zwiedzania szczególne miejsce zajmuje Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej będący dawnym, kieleckim więzieniem, Muzeum Zabawek i Zabawy posiadające jedną z największych kolekcji zabawek w Polsce, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego znajdujące się w gmachu szkoły, do której uczęszczali m.in.: Stefan Żeromski, Bolesław Prus czy Gustaw Herling-Grudziński. Prawdziwą perłą XVII- wiecznej architektury z epoki Wazów jest również dawny Pałac Biskupów Krakowskich będący obecnie Muzeum Narodowym. Po trudach zwiedzania można się zrelaksować w przepięknie położonym Ogrodzie Botanicznym.

Kielce to również miasto z dobrym klimatem do rozwijania biznesu i inwestowania. To stąd wywodzą się takie firmy jak Echo Investment, Kolporter S.A. Holding, Chemar S.A., Eiffage Polska Budownictwo, Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem, Zakłady Wyrobów Metalowych „SHL” S.A., Iskra Zakłady Precyzyjne czy Vive Textile Recycling.  W ciągu ostatnich lat dzięki prężnie rozwijającym się Targom Kielce, miasto stało się również silnym ośrodkiem targowym i wystawienniczym. Najważniejsze z odbywających się tu imprez to: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego, Infrastruktury, Maszyn Budowalnych i Pojazdów Specjalistycznych oraz Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.

Serdecznie zapraszamy do wizyty w Kielcach.

Powrót na początek strony