Gospodarka odpadami

Dzień Bez Opakowań Foliowych - 23 stycznia

zero-waste.jpg

Nie każdy wie, że ta proekologiczna inicjatywa zrodziła się w Polsce i jest obchodzona już 15 lat z rzędu! Co roku świadomość społeczna korzyści z ograniczenia plastikowych jednorazówek rośnie, a ciekawe akcje i projekty powstają jak grzyby po deszczu. Mimo to w kwestii minimalizacji odpadów wciąż mamy sporo do zrobienia.

Według bieżących statystyk, przeciętny Polak wytwarza aż 358 kg śmieci rocznie – czyli niemal kilogram dziennie! Ponad połowę tej sumy stanowią opakowania z tworzyw sztucznych. I choć właściwa segregacja może tu bardzo pomóc, niezbędne jest też zauważenie źródła problemu: śmieci powstaje po prostu zbyt dużo.

Filozofia „zero/less waste” (ang. zero/mniej śmieci) bazuje na założeniach gospodarki zamkniętego obiegu. Według niej śmieci zamiast zalegać na wysypisku lub co gorsza trafiać do pieców, mogą stać się cennym surowcem do tworzenia kolejnych przedmiotów. Kluczowe znaczenie ma tu unikanie zbędnych odpadów oraz stosowanie 5 zasad „zero waste”: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj i kompostuj.

Brzmi rozsądnie? Tylko jak to ugryźć w życiu codziennym?

Aby dołożyć swoją cegiełkę do ruchu zero waste wcale nie musisz wywracać swojej codzienności do góry nogami. Proste rozwiązania mają ogromne znaczenie! Możesz np. zacząć konsekwentnie stosować wielorazowe torby podczas zakupów i częściej sięgać po produkty sprzedawane luzem. Opłaca się lepiej poznać sztuczki naszych babć i dziadków: zasady odpowiedniego przechowywania żywności oraz reperowania odzieży. Nie bez znaczenia okaże się też uważniejsze planowanie zakupów oraz picie wody z kranu. Choć każda z tych zmian wydaje się drobna, mają one realny wpływ na ochronę środowiska i jego zasobów.

Więcej praktycznych sposobów na ograniczenie plastikowych śmieci w kuchni, łazience i podróży można znaleźć w artykule „Zero waste na co dzień”.

Pobierz ulotkę

 

20 stycznia 2023 r.


Informacja z dnia 14.11.2022 r. o wyznaczeniu terminu na składanie oświadczenia o wyłączeniu się z (lub ponownym przyłączeniu się do) gminnego systemu odbierania odpadów komunalnych

Zobacz pełną informację na stronie BIP (bipum.kielce.eu)

Do pobrania plik PDF - Informacja (14.11.2022r.)


Sprawami dotyczącymi odpadów zajmuje się Referat Gospodarki Odpadami w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska
 • 41 36 76 313 (sekretariat),
 • 41 36 76 664,
 • 41 36 76 656,
 • 41 36 76 684,
 • 41 36 76 658,
 • 41 36 76 655,
 • 41 36 76 657,
 • 41 36 76 609.

 

Dane adresowe

Urząd Miasta Kielce

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska
Referat Gospodarki Odpadami

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

telefon: 41 36 76 657

sekretariat.gks@um.kielce.pl

Sprawy z zakresu gospodarki odpadami

Gospodarka o obiegu zamkniętym - co to jest?

Gospodarka o obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów. W praktyce oznacza to ograniczenie odpadów do minimum. Kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce i odpady, które z niego pochodzą, powinny zostać w gospodarce, dzięki recyklingowi. Można je z powodzeniem wykorzystać ponownie, tworząc w ten sposób dodatkową wartość. Ponowne wykorzystanie i recykling produktów spowalnia wykorzystanie zasobów naturalnych, ogranicza niszczenie krajobrazu i siedlisk oraz pomaga ograniczyć utratę różnorodności biologicznej.

 

Odchodzimy od schematu:  "weź - wyprodukuj - użyj - wyrzuć" !

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, który obejmuje propozycje dotyczące bardziej zrównoważonego projektowania produktów, zmniejszenia ilości odpadów i wzmocnienia pozycji obywateli (np. dając im „prawo do naprawy"). Szczególną uwagę zwrócono na sektory wymagające dużej ilości zasobów, takie jak elektronika i ICT, tworzywa sztuczne, tekstylia i budownictwo.

 

Dowiedz się więcej na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Przydatne aplikacje

PORTAL MIESZKAŃCA Gospodarka Odpadami to aplikacja webowa. Możesz skorzystać z niej za pośrednictwem przeglądarki internetowej na Twoim urządzeniu. Link do aplikacji znajdziesz tutaj.

Po złożeniu deklaracji o wysokości opłaty za odpady, otrzymasz dane koniecznie do zalogowania oraz informację dotyczącą zasad dostępu do aplikacji. Po zalogowaniu na swoim indywidualnym panelu, będziesz mieć dostęp do wielu danych, w tym:

 • sprawdzisz harmonogram,
 • sprawdzisz swoją deklarację,
 • sprawdzisz historię odbioru odpadów,
 • sprawdzisz, czy masz uregulowane rachunki za odpady,
 • będziesz mógł zgłosić reklamację,
 • będziesz mógł wymienić się informacjami z pracownikami Urzędu Miasta.

 

Przydatne linki i serwisy

 • Jesteś na kwarantannie i nie wiesz co zrobić ze śmieciami? Tutaj znajdziesz ulotkę z informacjami.
 • Działalność związaną z gospodarowaniem odpadami w Kielcach prowadzi Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o. o.. Firma w ramach swoich zadań obsługuje instalację przetwarzania odpadów, zarządza składowiskiem odpadów w Promniku, produkuje energię elektryczną lub cieplną z odnawialnych źródeł energii i inne.
 • Odbiorem odpadów komunalnych od mieszkańców Kielc zajmują się firma ENERIS Surowce oraz Rejonowe Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.
 • O czystość ulic, chodników i parków w naszym mieście dba Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych.

 

Powrót na początek strony